Jakie szambo wybrać?

29 lutego 2020 0 Przez przemko

Jakie wybrać szambo dla dwóch osób a jakie dla czterech?

To czy szambo ma być dla dwóch osób czy dla czterech to mniej istotna sprawa, ważniejsze jest to czy mieszkanie i sposób korzystania z łazienki czy jest to sezonowe mieszkanie czy całoroczne. W obu tych przypadkach ważne jest też jaka szambiarka jeździ w okolicy i czy za wywóz firma preferuje rozliczenie od przyjazdu czy od metra sześciennego.

Ile miesięcznie ścieków wygeneruje rodzina?

Statystycznie 4 osobowa rodzina miesięcznie pobiera około 8m3 wody, zatem możemy być pewni że ścieków nie wyprodukujemy mniej ale raczej tyle samo. Najprościej było by sprawdzić stan licznika poboru wody i sprawdzenie stanu ponownie za miesiąc wtedy to będziemy pewni na ile starczy nam zbiornik 6tyś litrów a na ile zbiornik 10m3. Oczywiście każda rodzina jest inna, jedni wolą kompać się w wannie drudzy szybciutko pod prysznicem, w jednej rodzinie znajdują się trzech facetów jedna kobieta w drugim zaś Ojciec spłodził same córki które w okresie nastolenim i późniejszym biorą kąpiel prawie codziennie co daje zużycie na poziomie 14m3 miesięcznie.

Pojemność szambiarki ma znaczenie przy wyborze zbiornika?

Tak, ponieważ inaczej wyniesie nas wywóz ścieków jeśli w okolicy mamy bardzo małą szambiarkę np. 8m3, w takim przypadku warto wybrać również zbiornik 8m3, jeśli firma zajmująca się wywozem posiada szambiarkę 12m3 to koniecznie trzeba zamawiać u nas zbiornik 12m3. Płatności za wywóz najczęściej odbywają się na zasadzie przyjazdu, Pana od szambiarki mniej interesuje czy wywozi 8m3 czy 12m3 – ważne że przyjechał i tak z tego co sprawdzaliśmy koszt wypompowania szamba o pojemności 8tyś litrów to 150zł natomiast koszt wypompowania 12m3 : 180zł – bardzo mała różnica a wygoda jest również taka że szambowóz przyjeżdża w ciągu roku o 1/3 mniej razy w przypadku tego większego zbiornika.

Szambo betonowe

Za duży zbiornik też nie dobrze

Częstym błędem przy wyborze zbiornika jest metoda “na zapas” kupię większy zbiornik niż pojemność szambiarki ponieważ warto jest mieć zapas. Jak to wygląda w praktyce?? Po 3 miesiącach użytkowania zbiornika 12m3 okazało się że zapomnieliśmy wezwać szambiarki na czas i zbiornik jest w 101% pełny, dosłownie szambo znajduje się tuż pod włazem. Całe szczęście że w porę się zorientowaliśmy, już dzwonimy po wywóz Pan Zenek przyjechał szambiarką ale jej wielkość zbiornika to 10m3 – cóż, pompujemy. Okazało się że szambiarka wybrała 10 000 litrów szamba a 2000 litrów – najgorszego gęstszego zostało na dnie – to już zostanie do samego końca, ponieważ Panu Zenkowi nie kalkuluje się ponowny przyjazd po pozostałe 2000 l więc od tej pory możemy napełnić zbiornik ale tylko 8000 litrów. Sami rozumiecie że najlepsza pojemność to pojemność szambiarki i taki zbiornik trzeba wybrać. Zamiast kupować przesadzony zbiornik lepiej nabądź sygnalizator maksymalnego poziomu szamba – w naszej firmie przy zakupie zbiornika otrzymasz go w promocyjnej cenie 200zł